Ameliyatsız Burun Estetiği

Burnumuz, doğru nefes alıp vermemizi sağlayan, yaşam kaynağımız havayı ciğerlerimize en doğru şekilde ileten, yaşamın kokularını hissetmemizi sağlayan, aynı zamanda da yüzümüzün tam ortasında, dikkatlerin odağında bulunan organımız… Şüphesiz ki güzellik dendiğinde, estetik dendiğinde de bulunduğu pozisyon itibariyle ilk akla gelen organımız.

Özellikle estetik işlemler arasında bakıldığında ilk akla gelen organlardan biri olması nedeniyle olduğu kadar, hastalıkları, fonksiyon bozuklukları söz konusu olduğunda da cerrahi operasyonları oldukça fazla sayıda yapılan, kimi operasyon sonucuna “güzel olmuş” kimisine “hiç yakışmamış”, “ay çok belli yapılı olduğu” denilen, zaman zaman mutluluk kaynağı, zaman zaman da huzursuzluk kaynağı olabilen burnumuz…

Estetik açıdan bu kadar önemli bulunan bir organla ilgili ameliyatsız yöntemler de olmazsa olmazdı tabi ki ve biz de burada başlıkta da geçtiği gibi tam olarak bundan bahsedeceğiz.

Fonksiyon kayıpları nedeniyle cerrahi müdahale şartı olmayan burunlara, ameliyat sonrası iyileşme dönemi, anestezi vb cerrahinin olumsuz taraflarını yaşamadan görsel düzeltmeler yapabilmelerine günümüz teknolojisi ve teknikleri izin veriyor.

Örneğin bazı insanlar, burun ucu sarkıklığından ve düşüklüğünden şikayetçidirler. Bu şikayetin sebebi ise çoğunlukla septum kıkırdağı ve burun ucuna üst dudağın iç kısmından bağlı olan kaslardır. Bu kaslar burun uç kısmının aşağıya doğru çekilmesine sebep olur. Bazı insanlarda ise gülümseyince veya konuşurken bu çekilme daha fazla olur. Sorun kaslardan kaynaklanıyorsa eğer tabi ki tahmin edeceğiniz gibi Botulinum Toksin ile bu çekilmelerin önüne geçmek mümkün. Toksin ile kas hareketleri baskılanırken yine aynı mekanizmadan elde edilen gevşeme sayesinde burun ucu 10-15° kadar yukarı kaldırılabilir. Botulinum Toksin uygulamasından sonra yine toksinin etkinliğinin yerleşmesi için geçmesi gereken 2 hafta içinde burun ucundaki düşüklüğünün hafiflediği ya da ortadan kalktığı izlenir. Sonuç hastanın istediği gibi olursa 4-6 ayda bir uygulama yapılır.

Eğer ki burun ucunun yüksekliği istenilen boyutlara ulaşmamışsa ameliyat iplerinden elde edilen namı diğer örümcek ağı estetiği ve/veya dolgular burun ucunun kaldırılmasında imdadımıza yetişiyor. Botulinum toksin uygulamasına rağmen istenilen yere gelmeyen burun uçlarını ise adeta bir müteahhidin bina yapışı gibi ipler ve dolgu malzemeleriyle istediğimiz pozisyona getirebiliyoruz.

Botulinum toksin etkinliği 4-6 ay sürerken dolgu ve iplerin etkisi bu aşamada 12-18 ay gibi bir süre bıyunca bize yardımcı oluyor. Yani cerrahi operasyonların neden olduğu iyileşme süresi ve anestezi ile ilgili sorunlardan uzak kalırken yapılan işlemin süre kısıtlaması da bu işlemde dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. O nedenle bu tip uygulamalar için daha çok cerrahi için prova gibi düşünüyoruz. Veya geçici burun biçimlendirmesi de diyebiliriz.

Tabi bunun dışında burun sırtında ya da kanatlarında görülen biçimsel bozukluklar, kemer oluşumu, çentikler gibi diğer problemleri aşmak için de yukarıda bahsedilen yöntemlerin bir ya da birkaçını bir arada kullanabilmemiz de söz konusu.

Bunun ne şekilde yapılacağını ise doktorunuzla konuşmak en doğrusu olacaktır.

Sevgiyle kalın…