Ameliyatsız Gülümseme ve Çene Estetiği

Botulinum toksin tıpta sadece estetik değil birçok alanda kullanılmaktadır. Ameliyatsız çene estetiği uygulaması da bunlardan biridir. Her ne kadar estetik amaçlı uygulamalar on label olarak üst yüz bölgesi için tanımlıysa da çene bölgesinde de etkin kullanım alanı mevcuttur. En önemli kullanım alanı çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi olan hastalar gece uykularında ya da gündüz fark etmeden istemsiz olarak çene kaslarını sıkarlar. Bunu yapan insanların sayısı ise hiç de küçümsenecek bir rakam değildir. Örneğin 35 yaşını geçmiş kadınların 1/3’ü bu rahatsızlıktan muzdariptir ve işin daha da kötü kısmı olarak bu rahatsızlıklarının farkında bile değildirler.

Çene kaslarının güçlü ve tekrarlayıcı hareketleri çene bölgesinde ağrılara, dişlerde aşınmaya ve çene ekleminde bozulmalara yol açar. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı kişinin günlük aktivitesini etkiler, yaşam düzeyini bozar ve özellikle de çene ve baş ağrısı şikayetleriyle devamlı ağrı kesici tablet kullanımı doğurabilir. Çene bölgesine botulinum toksin uygulaması çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltır ya da önler. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde oluşan tahribatı da engeller.

Ameliyatsız çene estetiğinde kullanılan bir diğer botulinum toksin uygulaması ise çenede oluşan kırışıklıkları içindir. Çene ucundaki ya da ağız kenarı çevresindeki kırışıklıklar da bu işlemden fayda görürler. Özellikle gülümseme sırasında diş etlerinin fazlaca açığa çıkması olarak tanımlanan, İngilizcede gummy smile olarak adlandırılan bozukluğun giderilmesi de deneyimli ellerde 5 dk bile sürmeyen bir enjeksiyonla sona erdirilebilir.

Bunların yanı sıra marionette çizgileri olarak adlandırılan dudak köşelerinden aşağı doğru inen çizgilenmelerin azaltılmasında ve ağız köşesi düşüklüğü tedavisinde de botulinum toksin fayda sağlar.

Ameliyatsız çene estetiği uygulamaları mutlaka deneyimli ellerde uygulanmalıdır. Çünkü bu bölgeye yapılan yanlış uygulamalar yüz ve ağızda ciddi asimetriler oluşturabilir. Doz ayarlaması ve uygulama noktaları özenle seçilmeli, aşırı doz uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Aslında diş sıkma ya da gıcırdatma problemi olan hastalar bu problemlerinin giderilmesi için basit bir botulinum toksin uygulamasından fayda göreceklerini çoğu zaman bilmezler. Bu yüzden estetik dışı uygulamaları hakkında da toplumu bilgilendirmek çok önemlidir. Çene bölgesine uygulanan botulinum toksin etkinliği aynen estetik diğer uygulamalarda da olduğu gibi 4-6 ay kadar sürer. Bu süre sonunda uygulama tekrarlanmalıdır. En önemli faydası hastaların zamanla çene sıkma alışkanlıklarını değiştirmelerini sağlaması ve bir süre sonra istemsiz aşırı çene sıkma hareketlerini unutmaları ve bu davranış değişikliğinin ileride dişlerle ilgili sorunlar nedeniyle gelişecek bir diş hekimi müdahalesine olan ihtiyacı yok edebilir. Yani botulinum toksin bir nevi çene sıkma alışkanlığını değiştirmektedir.

Ameliyatsız çene estetiği uygulaması basit bir işlemdir, tekrarlanabilir. Diğer yüz estetik uygulamaları ile kombine yapılabilir. Bu sayede diş sıkma problemi olan birçok hasta tedavi edilebilir.

Bu uygulamaların yanı sıra alt çene ve üst çene kemiklerinin yüz ile olan orantısız duruşları da yine hyaluronik asit dolguların uygun biçimde kullanılmasıyla giderilebilir.

Güçlü bir çene görünümü güzellik açısından oldukça önemli bir bileşendir. Bazı kişilerde alt çene kemiğinin ucuna ve arkada kalan, kulağın altındaki köşe kısmına yapılacak küçücük bir dokunuş hem genel ifadeyi değiştirir hem de gıdıda meydana gelen sarkmayı toparlar, çene kontürünü belirginleştirir.

Yine aynı şekilde yüzde asimetri varlığı nedeniyle ortaya çıkabilen hoş olmayan görüntüleri de her iki tekniğin kombinasyonlarıyla gidermek mümkün olduğu gibi çok da vakit almamaktadır.