(0212) 324 90 93

Migren Tedavisi

Amerikan İlaç Dairesi (FDA) kronik migren hastalarında, botulinum toksin tedavisine, kafa ve boyunda 7 bölgede 31 enjeksiyon noktasından belirli dozda, her 12 haftada bir koruyucu olarak kullanılabileceğine dair izin vermiştir.

İlk uygulama ve doz

31 enjeksiyon çok ince iğne uçları aracılığı ile kafa ve boyunda 7 bölgeye uygulanır. Her injeksiyon alanına (5) Ü olmak üzere toplam (155) Ü kullanılır (1.5 flakon). İşlem sırasında çok az ağrı duyulur veya kişinin yapısına göre duyulmayabilir.

Estetik Botulinum Toksin Uygulamasından farkı nedir?

Çoğu insanda estetik amaçlı botulinum toksin uygulanan noktalara yapılan uygulamalar 12 hafta boyunca migren ağrılarının önüne geçmek için yeterli olmaktadır.

Bunun yetmediği durumlarda occipital bölgede (ense civarı) ve temporal bölgede (şakak civarı) bulunan diğer noktalara da enjeksiyon yapılması düşünülür.

Botulinum toksin yan etkileri nelerdir?

En sık karşılaşılan yan etki boyun bölgesinde ağrıdır. Bu yan etki hastaların % 6’sında görülür.
Bunun dışında daha az oranda baş ağrısı, migren ağrısının tetiklenmesi, yüz kaslarında güçsüzlük, göz kapağı düşüklüğü, çift görme, solunum sıkıntısı, idrar yapmada güçlük, terleme bozukluğu gibi yan etkiler görülebilir. Enjeksiyon sırasında bazı kurallara dikkat edilmesi ile bu yan etkiler en aza iner. Unutulmamalı ki, botulinum toksini bu yeryüzündeki en güçlü zehirdir. Birkaç gramı dünyadaki tüm insanları öldürmeye yetebilir. Bu toksinin ilaç olması yalnızca dozu ve uygulayan kişinin eğitimli bir hekim olması nedeniyledir. Bilgisiz ve ehliyetsiz ellerde zehir özelliğini korur.