Şakak Dolgusu

Şakaklar, belki de yüzün en çok ihmal edilen, gözden kaçan bölgesidir ancak bulunduğu konum itibariyle zinde ve canlı bir görünüm için kilit bir rol üstlenir. Yanaklar, kaşlar ve alnın arasında ve saç çizgisinin önünde yer alır. Bulunduğu nokta itibariyle adeta bir elbise askısı gibi aşağısında bulunan yumuşak dokuları taşır.

Genç insanlarda şakak bölgesi hacimli bir yapıya sahiptir. Kilo kayıpları, ağır hastalıklar, uzun süren uykusuzluk, sigara, yaşlanma, tiroid hastalıkları vb sebeplerden, şakak bölgesindeki kemik dokuyu dolduran yumuşak dokunun hacmi azalır. Bu durumda bölge çukurlaşır ve askıda tuttuğu yanaklar yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru çekilir, sarkar. Bu nedenle de kişiler daha yaşlı, bitkin ve zayıf görünürler. Bu durumda şakak bölgesine dolgu maddeleri kullanılarak hacim kazandırılması mümkündür.

Dolgu Olarak Ne Kullanılır?

Şakak dolgusu için, diğer çoğu bölgede olduğu gibi, çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolguların enjeksiyonu kullanılır. Kullanılan dolgu maddesinin içinde bulunan lokal anestezik sayesinde sadece cilt üzerine kremle uygulanacak lokal anestezi dışında başka bir uyuşturmaya gerek kalmadan ağrısız, acısız uygulanabilir.

Ne Kadar Dolgu Kullanılır?

Doku kaybının durumuna göre kullanılacak dolgu miktarı değişiklik gösterecektir. Çoğunlukla her iki şakak için 1ml çapraz bağlı HA yeterli olur ancak doktorunuzun değerlendirmesi ardından miktarı belirtmek daha doğru olur.

Uygulama Ardından Ne Kadar Süre Sonra Sonuçlar Görünür? Ne Kadar Sonra Dışarı Çıkabilirim?

Uygulamaların etkisi hemen görülür. İyileşme süresi yoktur, sosyal ya da iş hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

Şakakta var olan çöküntünün gitmesi gibi yanaklarda ve ağız kenarında olan kırışıklıklar, çizgiler ve hacim problemlerindeki iyileşme de kolaylıkla gözlenir.

Ne Gibi Sorunlar Yaşayabilirim?

Pek beklenmemekle birlikte eğer gelişirse kızarıklık, şişlik ya da morluklar birkaç gün boyunca görünür olabilir, daha sonra kendiliğinden iyileşir.

Kontrol Muayenesi Gerekir mi?

Dolgunun ideal haline gelmesi için dokunun içine doğru yayılması ve bir miktar da içine su çekmesi gerekir. Bu süreç de yaklaşık 7-10 gün kadar sürer. Ardından doktorunuz değişiklikleri gözlemlemek üzere kontrol muayenesi için sizi bekleyecektir.