Akne Bakımı Nedir?

Akne genellikle ergenlik döneminde daha fazla olsa da her yaşta görülen bir cilt problemidir. Deri üzerindeki yağ bezi kanallarının tıkanarak, kanallar tarafından salgılanan yağın cilt yüzeyine atılamayıp yangılı sivilceler oluşturması biçiminde kendini gösterir.

Akneli bir cildin bakımında ilk aşama cilt temizliğidir. Uzman estetisyen tarafından ayda bir yapılması gereken derin temizlik ile cilt kontrol altına alınır. Kişinin uzman tarafından tavsiye edilen ev bakım ürünleri ile uygulamayı desteklemesi cildin PH seviyesini dengede tutacak, yeniden akne oluşumunun önüne geçecektir.

Akne oluşumunun nedenleri, arasında hormonal ve genetik faktörler, yanlış beslenme, stres, ergenlik, yanlış kozmetik kullanımı, nemli sıcak hava ve ağızdan alınan bazı ilaçlar sayılabilir. Doğru beslenme, düzenli cilt bakımı, gerektiğinde doktor kontrolü uygulamanın sonucunu olumlu etkiler.  Doğru tanı konularak çoklu bakım ve uygulama arasında cilde uygun olanları seçilirek özel bakım ve derma kozmetik ürünler ile desteklenir, özellikle A vitamini türevi ürünler tercih edilirse akne etkin şekilde tedavi edilebilir. Aknenin derecesine göre farklı uygulama alternatifleri mevcuttur. Etkin bakımın sağlanabilmesi en az 4-6 ay kadar zaman alabilir.

Akne bakımında, aknenin oluşum zamanı da önemlidir.  Erken tanı ve uygulama ile akne lekeleri ve skar dokusu oluşmasının önüne geçilebilir.

Akne bakımı uygulaması uzun soluklu bir süreçtir ve çözümü kolay değildir. Tüm uygulama ve bakımlarda ertesi gün mucizesi beklememek gerekir. Öneriler eksiksiz ve sabırla yerine getirilirse sonuç başarılı olacaktır.

 

Akne Bakımı ile ilgili Tüm Sorularınızı

Uzmanlarımızdan Hemen Öğrenebilirsiniz