Botoks Nedir?

Zaman içinde adeta bir kağıdın katlana katlana iz yapması gibi cildimizde de mimik hareketlerimizi yaptıkça meydana gelen katlanmalar bir süre sonra kırışıklık adını verdiğimiz izlere neden olur. Bu izlerin önlenmesi ve tedavisinde en etkili yöntemimiz ise botokstur. Onlarca yıldır uygulanan bu yöntemle milyonlarca kadın ve erkeğin faydalandığı botoks günümüzde estetik kliniklerinde hastaların %86’sına uygulanmaktadır.

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Mimiklerimizi yaptığımızda meydana gelen dinamik kırışıkların kalıcı hale gelmesine engel olurken yüzümüz sabit haldeyken de görünen statik kırışıkları hafifletebilir. Botoks enjeksiyonu, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgilere karşı kullanılan etkin bir yöntemdir.

 

Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, doktorlar tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Kas hareketlerini geçici bir süre (4-6 ay) engelleyen botoks (Onabotulinum toksin A) yüksek teknolojili rekombinant DNA tekniğiyle üretilen bir ilaçtır. Özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt mimik kaslarının içine enjekte edilmesidir.

İşlem takip eden 3-4 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 7-10 gün içinde nihai halini alarak statik çizgilerin hafiflemesini sağlarken dinamik çizgilerin yeni kırışıklıklar halini almasını engeller.

Boyun Botoksu

Özellikle boyun kasıldığında, gerildiğinde ortaya çıkan dikey çizgilere yönelik bir uygulama olmakla birlikte yine bu çizgilerin neden olduğu çekme kuvvetini azalttığı için kullanılan bir yöntemdir. Neffertiti boynu uygulaması ardından boyun kasının (platysma) gevşemesi sayesinde hem çene hattı daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar hem de yanaklardaki sarkma bir miktar azalır.

Bununla birlikte boyundaki ince çizgilenmeler de silikleşir veya kaybolur, daha gergin bir boyun görünümü ortaya çıkar.

Diş Eti Botoksu

Gülümsediğinizde diş etleriniz çok fazla görünüyor ve sizi rahatsız ediyorsa dudaklarınızı yukarıya doğru çeken kasları hafifçe gevşeterek bu durumun önüne geçilebilir.

Kısa sürede yapılacak basit bir enjeksiyon ile fazla görünen diş ve dişetlerinin görüntüsünün düzeltilmesi 4-6 ay boyunca mümkün olmaktadır.

 

 

 

 

Dudak Üstü Çizgiler

Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltmaktadır. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına, terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulanabilmektedir. Ancak buralara yapılan uygulamalarda daha geniş bir alan bulunduğu için daha yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir.

Burun Botoks

Burun ucu aşağıya doğru eğik olan veya konuştukça aşağı doğru hareket eden burunlara yapılan küçük bir botoks enjeksiyonu ile burun ucu 10-15 derece kadar yukarıya doğru kalkıp daha hoş bir görünüm elde edilebilir.

 

Burun Üstü Çizgileri

Güldüğünüzde ya da tüksünme hareketi yaptığınızda burnunuzun sırtında ortaya çıkan çizgilerin zaman içinde orada sabit duran kırışıklar haline gelmesini istemiyorsanız düzenli yapılacak botoks enjeksiyonları bu konuda yardımcı olacaktır.

 

 

Çene Botoksu

Çenemizi kapama ve sıkma fonksiyonları gösteren masseter kasının botoks ile gevşetilmesi sayesinde özellikle gece uykuda veya stresli dönemlerde dişlerini sıkan veya gıcırdatan kişilerde bu durum nedeniyle ortaya çıkan diş harabiyeti, çene ağrısı, baş ağrısı, boyun ağrısı gibi sorunlar hafifler.

Bununla birlikte kullanılmadığı için küçülen masseter kası, zaman içinde tekrarlayan dozlarla uygulanan botoks işlemiyle hem gücünü hem de hacmini kaybeder.

Yani tekrarlayan çene botoksları sayesinde köşeli, dolgun, erkeksi görünen yanak hattı da zaman içinde daha zarif, ince bir ovallik kazanır.

 

 

Çene Ucu Botoksu

Dudağınızı sarkıttığınızda ya da öpücük yapar gibi dudaklarınızı uzattığınızda ( ya da gerçekten öpücük gönderdiğinizde) çenenizin ucunda selülit görünümü gibi düzensiz girinti çıkıntılar oluşuyorsa bu bölgeye yapılacak basit bir botoks enjeksiyonu bu görüntünün kaybolmasını sağlayacaktır.

Aşırı Terleme Botoksu Nedir?

Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltmaktadır. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına, terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulanabilmektedir. Ancak buralara yapılan uygulamalarda daha geniş bir alan bulunduğu için daha yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir.

Mezo Botoks

Tek başına veya mezoterapide kullanılan ilaçlarla birlikte cildinizin yüzeye yakın, mezoderm tabakasına uygulanan botoks cildinizin yağ dengesini, nem dengesini sağlar, kırışıkları hafifletir ( klasik uygulama kadar etkili olmadığı için çok daha hafif ve doğal bir iyilik hali sağlar) ince çizgileri azaltır ve ciltte dengeli bir nemlilik ve dinginlik görüntüsü ortaya çıkarır.

Özellikle klasik uygulamaların yapılamadığı bölgelere yapılabilmesi ve düşük etkinli nedeniyle çok fark edilmeden iyi bir görüntü kazandırması bu yöntemin diğer avantajlarındandır.

BOTOKS'LA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Nasıl etki eder, ne işe yarar?
Hangi durumlarda etkili olur?
Yapılan bölgede şişlik olur mu?
İşlem nasıl uygulanır?
Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoksun yan etkisi var mı?
Etkisi ne kadar sürer?
Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mıdır?
Herhangi bir risk var mıdır?
Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?
Nerelere, ne için botoks uygulanır?